FAQ Kitesurfing

Nie wiem czy kitesurfing mi się spodoba, wobec tego jaki rodzaj kursu będzie dla mnie odpowiedni?

Najlepszym rozwiązaniem, by zobaczyć i dowiedzieć się czym jest kitesurfing w praktyce jest kurs IKO 1. Dowiesz się na nim wszystkich potrzebnych informacji związanych z tym sportem i wykonasz wszystkie niezbędne ćwiczenia na brzegu (z latawcem treningowym) oraz w wodzie (z latawcem normalnym), po których będziesz przygotowany do spróbowania pierwszych startów z deską (IKO 2). Zobaczysz jaką moc generuje latawiec i w 99% zakochasz się na całe życie.

Jestem zdecydowany, by rozpocząć naukę kitesurfingu. Po jakim kursie będę mógł się stać ‘samodzielnym kitesurferem i dalej szlifować umiejętności samemu?

W przypadku, gdy jesteś zdecydowany na naukę i chcesz zacząć samodzielnie pływać, musisz ukończyć co najmniej kurs IKO 1+2. Oprócz umiejętności jakie zdobędziesz na kursie IKO 1, dodatkowo w czasie szkolenia IKO 2 nauczysz się startów z deską i pierwszych ślizgów, zachowania w sytuacjach awaryjnych, poznasz zasady bezpieczeństwa i zyskasz cała potrzebną wiedzą do kontynuowania nauki bez pomocy instruktora ( co po kursie patrz pkt. 3).

Czy po ukończeniu kursu IKO 1+2 będę mógł pływać i szkolić się całkowicie sam?

Pamiętaj – kitesurfing jest sportem ekstremalnym, dlatego nigdy nie wolno pływać samemu, a tym bardziej od razu po ukończeniu kursu. Nawet zaawansowani kitesurferzy NIGDY nie wychodzą na wodę w pojedynkę, a jeżeli zdarza się taka sytuacja to zawsze na brzegu jest osoba, która ich asekuruje. Dlatego po kursie najrozsądniej jest dalej szlifować swoje umiejętności pod naszym okiem, obok naszych instruktorów, którzy pomogą wystartować latawiec, wylądować, podpowiedzą, lub pomogą w sytuacji awaryjnej.

Czy kitesurfing jest trudnym sportem?

Absolutnie nie! Nauka kitesurfingu przebiega o wiele szybciej niż nauka windsurfingu. Jak w każdym sporcie jedni uczą się szybciej, inni trochę wolniej, ale z doświadczenia wiemy, że w przeciągu 10 godzin spędzonych z kompetentnym instruktorem, każdy jest w stanie dojść do poziomu, w którym będzie mógł kontynuować dalsza naukę samemu.

Czy kitesurfing jest niebezpieczny?

Jak w każdej aktywności, tak i w kitesurfingu istnieją zagrożenia. Są one zminimalizowane, gdy podejmiesz naukę pod okiem doświadczonego instruktora i będziesz przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa, których nauczymy Ciebie na kursie. Oczywiście trzeba pamiętać, że latawce wytwarzają duże ilości energii i mogą stać się niebezpieczne zarówno dla użytkowników jak i osób postronnych, dlatego na kursie zwracamy szczególną uwagę, aby kursanci bardzo dobrze zapamiętali wszystkie zasady bezpieczeństwa.

W jakim wieku można rozpocząć naukę kitesurfingu?

Najrozsądniej jest rozpocząć naukę mając co najmniej 8 lat. Dla najmłodszych adeptów kitesurfingu w celu zapewnienia bezpiecznej nauki przygotowane są odpowiednio małe rozmiary latawców i desek.

Ile mogę mieć maksymalnie lat, bym mógł zacząć uprawiać kitesurfing?

W kitesurfingu nie ma limitu wieku. Naukę rozpoczynają nawet starsze osoby razem ze swoimi wnukami. Najstarszy kursant w naszej bazie miał 68 lat!!

Czy moja waga ma znaczenie?

Bezpieczną naukę można zacząć, gdy waga kursanta przekracza 30 kg. Górnej granicy nie ma, gdyż producenci sprzętu produkują latawce jak i deski w różnych rozmiarach, więc można dopasować sprzęt do każdego Ridera.

Jakie inne sporty są podobne do kitesurfingu?

Najłatwiej zdefiniować kitesurfing jako ciekawa mieszanka wakeboardingu, surfingu, snowboardu, windsurfingu i żeglarstwa. Uprawianie któregokolwiek z tych sportów może w mniejszym lub większym stopniu pomóc w nauce, jednak trzeba pamiętać, że kitesurfing różni się znacznie od każdego z tych sportów.

Czy muszę być silny, by rozpocząć naukę?

Absolutnie nie, natomiast średni lub wysoki poziom sprawności fizycznej delikatnie pomaga w nauce i pływaniu. Kitesurfing nie należy do sportów, które są oparte na sile fizycznej, jest tak samo dostępny dla kobiet i mężczyzn, dla osób starszych oraz młodszych.

Ile kosztuje nowy sprzęt do kitesurfingu?

Cały zestaw (latawiec z barem, deska, pianka, trapez) można kupić już za około 4500pln. Oczywiście trzeba pamiętać o rozbieżności cenowej miedzy modelami jak i sprzętem od różnych firm. Dla wszystkich naszych kursantów oferujemy korzystne rabaty na cały asortyment.

Ile kosztuje używany sprzęt do kitesurfingu?

Cały używany zestaw do uprawiania kitesurfingu możemy już dostać za około 3000pln. Sporo używanego sprzętu możecie znaleźć u nas w bazie, oczywiście dla naszych klientów oferujemy najlepsze ceny na rynku.

Gdy nie chce kupować własnego sprzętu, czy jest możliwość wypożyczenia?

U nas w bazie będziesz miał możliwość wypożyczenia sprzętu do kitesurfingu następujących firm: Airsuh, Nobile, North, Van Hunks, RRD oraz Mystic. Możesz wypożyczać sprzęt na godziny, dni, lub na cały urlop.

Jak mam zarezerwować kurs?

Wystarczy, że wypełnisz formularz zgłoszeniowy znajdujący się na naszej stronie i wpłacisz na nasze konto zaliczkę w wysokości 200pln, a my w określonym terminie będziemy już na Ciebie czekać.

Czy mam rozpocząć naukę kitesurfingu w szkółce czy zacząć się uczyć samemu.

Kitesurfing jest sportem ekstremalnym i każda próba samodzielnej nauki może się skończyć bardzo źle dla osoby podejmującej naukę jak i dla osób postronnych. Dlatego mając na uwadze własne dobro, nauka kitesurfingu w szkółce jest najlepszym rozwiązaniem. Nic nie zastąpi instruktora z doświadczeniem, który szczegółowo przekaże cała potrzebną wiedzę i dodatkowo podzieli się swoimi osobistymi doświadczeniami. Ponadto szczegółowo omówi zasady bezpieczeństwa, skoryguje błędy, wychwyci niedociągnięcia, nauczy kitesurfingu w najlepszym wydaniu. Dodatkowo będziesz się uczył na najnowszym i najbezpieczniejszym sprzęcie topowych firm, na latawcach, na których latają najlepsi.

Co jest wliczone w cenę kursu?

W ramach kursu z kitesurfingu zapewniamy: opiekę instruktora, sprzęt – deska, latawiec, pianka, trapez, kamizelka, kask, asekurację pontonu. Każdy kursant po ukończeniu kursu otrzymuje LEGITYMACJĘ IKO Kiteboarder Card.